Łukasz Kohut - głos regionu w Parlamencie Europejskim!

Nawet nie wiem jak te ostatnie 5 lat przeleciało, ale naprawdę mam poczucie, że nie zmarnowałem ani Waszych głosów, ani czasu.

Niech przemówią liczby:

175 – to liczba wystąpień przez ostatnie 5 lat na forum PE. Plasuje mnie na podium aktywności eurodeputowanych wybranych z Polski
89 – to liczba pytań, które zadałem do Komisji Europejskiej
10 – to liczba przygotowanych przeze mnie opinii prawnych
9 – to liczba raportów, które pisałem (w tym 2 jako sprawozdawca główny)
7 – to liczba wniosków o rezolucję, które zgłosiłem.

Moja 5-letnia praca w Europarlamencie przelała się na konkrety - sześciopak Kohuta, czyli:

Śląska sprawa
Zorganizowałem trzy wydarzenia ważne dla promocji regionu w Parlamencie Europejskim. Wysłuchanie o uznaniu języka śląskiego, europejską premierę spektaklu „Mianujom mie Hanka” oraz wystawę promującą Katowice jako Europejskie Miasto Nauki w 2024. Aby efektywnie dbać o sprawy regionu potrzebujemy mądrych sojuszników w Europie!

Prawa Kobiet
Byłem odpowiedzialny z ramienia Europarlamentu za proces przystąpienia Unii do Konwencji Stambulskiej. Prawo to ma na celu zwalczanie przemocy ze względu na płeć. Jednym z głównych priorytetów grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim są równość płci i prawa kobiet. Właśnie na ten temat, wraz ze Szwedką Arbą Kokalari napisaliśmy raport, który jest dostępny tutaj.

Zielona transformacja tak, ale nie kosztem ludzi
Wraz z europosłami koalicji 15 października zmieniliśmy szkodliwe rozporządzenie metanowe, które na początku zawalił rząd PiS. Udało się przekonać do zasadniczych modyfikacji europosłów z innych krajów, w tym kluczowego niemieckiego europosła Jensa Geiera. Prowadząc merytoryczną i asertywną politykę, uratowaliśmy 130 tysięcy miejsc pracy na Śląsku. Grupa Socjalistów i Demokratów Parlamencie Europejskim wspiera zarówno zieloną transformację, jak i prawa pracownicze. Więcej.


Fundusze unijne bezpośrednio do obywateli
Program „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” to wieloletni projekt, który spina klamrą całą moją kadencję w PE. Ma on na celu wsparcie społeczeństwa obywatelskiego bez pośrednictwa rządu. W moim raporcie skupiłem się na ograniczeniu biurokracji i osiągnięciu wysokiego budżetu na kolejne lata. Dokument jest dostępny tutaj.


Na straży Twoich praw
Z ramienia Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim pracowałem w europejskiej komisji śledczej do sprawy Pegasusa. Zbadaliśmy nie tylko PiS-owskie bezprawie, ale również nielegalną inwigilację w innych krajach. Sam byłem członkiem misji do Budapesztu. Efektem naszej pracy jest załączony raport, w którym wskazujemy m.in. potrzebę stworzenia definicji bezpieczeństwa narodowego w UE.


Kierunek Europa
W mojej pracy w Brukseli byłem konsekwentny we wspieraniu europejskiej współpracy obronnej! Wobec otaczających nas zagrożeń, unijna armia i wspólne zakupy uzbrojenia to polska racja stanu. Dawałem temu wyraz zarówno w głosowaniu nad zmianą Traktatów, wspierając utworzenie Unii Obronnej. Jako Europa musimy być przygotowani na najgorsze. Więcej.

Przede mną kolejne cele, ale o nich wkrótce!

Jadymy DURŚ! Jedziemy dalej!