Podobnie jak w przypadku działań na forum Parlamentu Europejskiego, tak i w regionie jest kilka szczególnie ważnych dla mnie inicjatyw. Spraw, w które włożyłem masę pracy i serca. I powiem Wam - było warto!
Europejska Stolica Kultury 2029 dla Metropolii, pogotowie zakupowe, Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza w Rybniku, Ślōnsko Sztama, Hanka w Warszawie i Hanka w Sejmie, Transgraniczny punkt informacyjny, Śląska Tarcza Antydyskrymiancyjna, sprawa Kardynała Stanisława Dziwisza, www.tragediagornoslaska.eu czy Ślonski BUTEL – to moje regionalne perełki. Poniżej zamieszczam Wam ich krótkie opisy.
Europejska Stolica Kultury dla Metropolii w 2029 roku
Jestem pomysłodawcą i ambasadorem wspólnych starań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o przyznanie tytułu ESK w 2029. W 2021 i 2022 roku odbyłem ponad 20 spotkań z samorządowcami i osobami odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki kulturalnej w regionie. Projekt uzyskał akceptację Zgromadzenia GZM, oraz 100% poparcie Rad Miast Katowice i Sosnowiec. Aktualnie jesteśmy w 2 – finałowym – etapie konkursu, do którego zakwalifikowaliśmy się w raz z Bielskiem, Kołobrzegiem i Lublinem. Wyniki poznamy już w połowie roku! Trzymajcie kciuki!
Pogotowie zakupowe
W okresie pandemii COVID-19 zebrałem grupę wolontariuszy i zorganizowałem na terenie całego województwa śląskiego pogotowie zakupowe dla seniorów. Pogotowie interweniowało łącznie 303 razy, najczęściej w Katowicach (46), Pyskowicach (41), Tychach i Mikołowie – po 37 interwencji.
Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza w Rybniku
Dzięki mojej inicjatywie plac w sąsiedztwie Teatru Ziemi Rybnickiej zyskał Patrona w postaci wybitnego Ślązaka Kazimierza Kutza. Zasługi Kazimierza Kutza dla śląskiej i polskiej kultury są bezsprzeczne. Uczył jak czuć, myśleć i być dumnym ze swojej śląskiej tożsamości.
Transgraniczny punkt informacyjny
W czasie pandemii Covid-19 moje biuro udzieliło 97 odpowiedzi na pytania dotyczące reguł przekraczania granic oraz pobytu w państwach graniczących z RP. 45 pytań dotyczyło Czech, 22 – Niemiec, 17 – Austrii, pojawiły się też pytania o zasady panujące m.in. w Islandii, Holandii czy Szwecji.
Ślōnsko Sztama
W okresie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zjednoczyłem środowisko regionalistów i zintegrowałem działania w ramach akcji informacyjnej dotyczącej możliwości deklarowania narodowości śląskiej oraz języka śląskiego. W skład Sztamy weszli Senator RP Marek Plura, Posłanka na Sejm RP Monika Rosa, Poseł na Sejm RP Maciej Kopiec, Śląska Partia Regionalna, Ślonzoki Razem, Belekaj.eu, Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, FEST, Nasz Wspólny Śląski Dom, Pro Loquella Silesiana, Przymierze Śląskie, Ruch Autonomii Śląska, Stowarzyszenie Miłośników Śląska Verum, Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenie Otwarty Śląsk, Śląskie Perły, Ślōnskŏ Ferajna, Tuudi.net, Uotwarty Ślůnsk, Wachtyrz, World Silesian Congress i Związek Aktywistów Śląskich. Nasze działania przyniosły wymierny efekt - w sumie śląską identyfikację narodowo-etniczną wskazało 596 224 osób. Daje to największą liczbę osób deklarujących jakąkolwiek inną przynależność narodowo-etniczną niż tylko polską.
Hanka w Warszawie i Hanka w Sejmie
Spektakl „Mianujom mie Hanka” to historia mojej Mamy Grażyny, Babci Ireny i Prababci Frani, które wciąż żyją dzięki Hance. Dzięki niej i Śląsk żyje. To moje katharsis i nirwana. Nośnik kultury, historii, tradycji i języka – wszystkiego co ważne w kulturze, a kulturze mniejszości szczególnie. Dlatego ten spektakl w reżyserii Mirosława Neinerta, na podstawie tekstu Pana Alojzego Lyski, wybrałem jako nasz śląski GŁOS. Zabrałem go do Brukseli, do Warszawy i znów do Warszawy, tym razem do Sejmu. Wybrzmiał!
A przed nami Nikiszowiec i Rybnik, żeby historia zatoczyła koło, a inicjatywa mojej Mamy – dalej żyła.
Tragedia Górnośląska przez lata była tematem tabu. Dopiero po 1989 roku pojawiła się możliwość upamiętnienia ofiar. Strona powstała jako wirtualny pomnik. O niektórych miejscach kaźni można przeczytać otwierając kolejne podstrony. Katalogujemy miejsca masowych mordów, gwałtów i kradzieży stanowiących „powitanie wyzwolicieli” jakie miało miejsce po wkroczeniu czerwonoarmistów na Górny Śląsk w 1945 roku. Strona jest w trakcie budowy, ale to baza i początek naszych działań. Ku pamięci ofiar.
Ślonski BUTEL
To cykl spotkań o kulturze, historii i tradycji jakie od 2023 roku organizuję we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Konstantego Prusa w Rybniku. Moim pierwszym gościem była Grażyna Bułka. Aktorka totalna, odtwórczyni roli tytułowej w monodramie „Mianujom Mie Hanka”, którym razem promujemy region w Polsce i Europie. Kolejnym – Zbyszek Rokita. Reporter, redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor kultowej, tłumaczącej Śląsk reszcie świata książki KAJŚ i nowej – ODRZANII – opowiadającej o tzw. Ziemiach Odzyskanych.
Śląska Tarcza Antydyskrymiancyjna
W okresie pandemii COVID-19 interweniowałem w sprawie racjonalnego i odpowiedzialnego działania przedsiębiorców i zniwelowania nierówności w dostępie do branży turystycznej mieszkańców województwa śląskiego, po głośnych incydentach w odmowie świadczenia usług.
Sprawa Kardynała Stanisława Dziwisza
Po emisji materiału śledczego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” złożyłem do Prokuratury zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa m.in. w zakresie utrudniania postępowania oraz niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwach dokonywanych przez księży pedofilii.