O mnie

Urodziłem się w 1982 roku. W szkole byłem kujonem. Potem skończyłem dwa kierunki studiów: politologię i zarządzanie i marketing - oba na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Studiowałem w Finlandii - Savonia University of Applied Sciences w Varkaus (zarządzanie i marketing). Po studiach pracowałem w banku, ale jak chyba każdy z mojego pokolenia chciałem spróbować sił poza granicami Polski. Wyjechałem do Norwegii, gdzie pracowałem w księgowości dla firmy Skanska Norge. W 2010 roku dostałem ofertę pracy z Pragi (Czechy), gdzie koordynowałem międzynarodowe projekty pomiędzy Czechami, Norwegią a Filipinami. Miałem okazję polecieć do stolicy Filipin i nawiązać tam wiele przyjaźni, które trwają do dziś. W międzyczasie dla EEA Norway Grants koordynowałem projekty między Polską a Norwegią. Znam 3 języki obce (angielski, norweski i czeski), ale godom tyż po naszymu. I się tego nie wstydzę. 

Wróciłem na Śląsk, bo tęskniłem za swoim hajmatem.

Założyłem własną firmę fotograficzną w rodzinnym Rybniku, a od 2011 roku działam też w wielu lokalnych stowarzyszeniach i organizacjach. W 2014 ukończyłem Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. 

Od 2012 roku jestem członkiem Twojego Ruchu, zostałem przewodniczącym zarządu OW 30 (Rybnik, Racibórz, Żory, Jastrzębie, Wodzisław Śląski, Mikołów). W 2015 roku startowałem do Sejmu RP zdobywając 5397 głosów, za które serdecznie dziękuję. Nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa w tej branży, oj nie! 🙂 Śląsk wymaga zmian i świeżego spojrzenia. Od 2015 roku współpracuję także z DURŚ - Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich. Udało nam się zarazić entuzjazmem do edukacji regionalnej i ślonskiej godki samorządy Rybnika, Świerklan, Mysłowic i Rudy Śląskiej. Pracujemy nad kolejnymi. Wraz ze stowarzyszniem Śląskie Perły patrzymy władzy na ręce w sprawach praw człowieka i praworządności i organizujemy w miarę potrzeby lokalne protesty. Dzięki Państwa głosom zostałem Człowiekiem Roku 2016 w Rybniku w plebiscycie Dziennika Zachodniego, za co serdecznie dziękuję i dalej się zawstydzam. 

Specjalizuję się w fotografii krajobrazowej, koncertowej, portretowej i komercyjnej. Prowadzę  wiele internetowych stronek w social media (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat).

Bardzo ważna jest dla mnie moja rodzina, z którą jestem bardzo zżyty. 

Moją pasją jest fotografia (oczywiście), dobra muzyka, sportowy tryb życia i podróże (szczególnie bliska jest mi dalej Skandynawia). 

Publikowałem zdjęcia m.in. w Gazecie Wyborczej, Fabryce Silesia, Dzienniku Zachodnim i Nowinach oraz na wielu portalach internetowych. Jedno z moich zdjęć trafiło na okładkę singla zespołu Madox startującego w krajowym konkursie Eurowizji. W lipcu 2016 roku moja pierwsza wystawa ,,Śląska Melancholia” zaprezentowana była w Galerii Smolna, druga ,,FEST fotografia" na rybnickim deptaku jesienią 2016, a trzecia ,,Pogranicze" w Halo! Rybnik jesienią 2017 roku. Od 2015 roku jestem także felietonistą Tygodnika Regionalnego Nowiny, a od 2017 roku prowadzę bloga na portalu rybnik.com.pl 

Od wielu lat kibicuję reprezentacji Argentyny w piłce nożnej, a moim ulubionym serialem nie jest ,,Moda na sukces", a ,,Wikingowie".

Mam dwa koty. 

Zapraszam do współpracy i do sklepu z moimi zdjęciami. 

 

 

Łukasz Marcin KOHUT

 

 

W Norwegii