Kolejny zamach na Senat

Stało się. Poseł, senator Bolesław Piecha (PiS) dostał się do Parlamentu Europejskiego. W okręgu rybnickim (73 Rybnik, Mikołów) dojdzie do kolejnych wyborów uzupełniających do Senatu.

Zacznijmy od początku. Szanowany senator ziemi rybnickiej profesor Antoni Motyczka zmarł w styczniu 2013 roku. To był człowiek, którego każdy darzył ogromnym szacunkiem. Jeden z niewielu polityków, który nie bał się mówić prawdy. Często wbrew władzom swojej partii. Jego, legendarne już, przemówienie w Senacie obejrzało już prawie ćwieć milionów internautów na Youtube.  Warto zobaczyć jeszcze raz:

Antoni Motyczka – płomienne przemówienie w Senacie

Pan profesor przewraca się pewnie w grobie widząc igrzyska, które partie polityczne rozgrywają na opuszczonym przez niego fotelu Senatora.

W kwietniu 2013 roku mieliśmy start posła PiSu Bolesława Piechy, który głośno krzyczał wspólnie z Prezesem Kaczyńskim – ,,Czas na Śląsk!”. Ten sam Śląsk i Ślązaków, których wcześniej wyzywali od ukrytej opcji niemieckiej. Już wtedy przebąkiwało się, że chodzi tylko i wyłącznie o wizerunkowe zwycięstwo PiSu, partii, która do czasów wyborów uzupełniających w Rybniku kroczyła od porażki do porażki, zwłaszcz na śląskiej ziemi. I już wtedy było wiadomo, że ambicje Pana Piechy sięgają Parlamentu Europejskiego, a startem do Senatu tylko robi sobie dodatkową kampanię i zbiera plusy u Pana Prezesa Kaczyńskiego. Do Rybnika zjechała cała armia PiSu. Był agent Tomek (jeszcze wtedy u łask Prezesa), był Adam Hofman, był sam Prezes (kilkakrotnie). Co ciekawe frekwencja wyborcza wyniosła tylko 11%, Pan poseł Piecha został senatorem, ale w samym Rybniku nie wygrał.

PiS odtrąbił sukces na miarę wygranych całych wyborów parlamentarnych, a pan poseł senator Piecha w ciągu roku nie wyróżnił się niczym szczególnym w Senacie. No i oczywiście wystartował do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku uzyskując dobry wynik i mandat europosła. Gratulacje. Naszym kosztem. 1 000 000 złotych za tą żonglerkę zapłacili obywatele.

Tak więc dzięki politycznym igrzyskom Prawa i Sprawiedliwości 7 września 2014 roku będziemy mieli kolejne wybory uzupełniające do Senatu. Obecnie Rybnik znowu przeżywa najazd polityków warszawskich, a 3 z 4 kandydatów do Senatu jest obecnie posłami. Powtórka z rozrywki? Jak w takiej sytuacji rozwijać kapitał społeczny i zaufanie do polityków? Twój Ruch zdecydowanie się temu sprzeciwia.

W mojej ukochanej Norwegii, kraju znacznie bogatszym od Polski, gdzie spędziłem prawie dwa lata, Parlament jest jednoizbowy. Podobnie jest w Szwecji, Finlandii, Danii, na Islandii, ale także na Słowacji, Litwie, Łotwie i Estonii, a nawet w kraju tak bardzo ukochanym przez polityków PiSu – na Węgrzech!

Nasza partia, Twój Ruch, od samego początku jest za zniesieniem Senatu. Nie wystawiamy kandydatów w wyborach do tej instytucji. Najważniejszą przesłanką do likwidacji Senatu są jego wysokie koszty utrzymania. Budżet Kancelarii Senatu na 2012 rok uwzględniał wydatki rzędu 102 000 000 PLN. Swego czasu Platforma Obywatelska również głosiła, że jest za likwidacją tej izby parlamentu, jednak skończyło się na pustych słowach, a PO w każdych wyborach wystawia listy swoich kandydatów i kandydatek na senatorskie stanowiska.

Twój Ruch zdecydowanie opowiada się za zniesieniem Senatu! Wkrótce ruszymy z akcją informacyjną i inicjatywą ustawodawczą.

 Twój Ruch!

Przeprowadziliśmy w okręgu rybnickim akcję Nie dla Senatu, informując mieszkańców o kosztach wyborów uzupełniających, a także miałem okazję brać udział w konferencji prasowej w Sejmie RP razem z Januszem Palikotem.

 Konferencja w Sejmie RP Nie dla Senatu!

komisje

Łukasz Kohut i Janusz Palikot

Leave a Reply!

You must be logged in to post a comment.