Przepis na konopiotkę

No i przyznać się grzecznie - kto w tym roku miał na stolę w Wigilię konopiotkę?

Image

Gorzkawa królowa śląskich zup - konopiotka (zwana też siemieniotką) nie jest w kontrze do barszczu, grzybowej czy rybnej. Jest inna - jak inna jest śląska tradycja, kultura, język i historia.

Swoją drogą konopiotka nie jest wcale wigilijną zupą większości już nawet na samym Śląsku.

Łapcie przepis!

Składniki:

1 kg ziaren konopi

200 ml śmietany 18%

50 g masła

1 litr bulionu z białych warzyw z cebulą

10 g mąki pszennej

180 g kaszy krakowskiej (jaglanej)

80 g kaszy jęczmiennej

sól

cukier

Konopie zalać wodą na dwie godziny. Potem odcedzić i znowu zalać wodą, gotować ok. 1,5 godziny. Po ugotowaniu odcedzić zachowując wywar, ziarno zmielić, odsączyć powstałe mleczko i połączyć z wywarem. Do całości dodać podsmażoną cebulę. Całość zagęścić zmieloną kaszą jaglaną. Polewkę zagotować, przyprawić i zabielić śmietanką, podawać z ugotowaną kaszą jęczmienną.

Konopiotka to najsłynniejsza śląska zupa wigilijna. Ta świąteczna polewka, wg wierzeń miała dawać siłę i powodzenie. Niegdyś gotowanie tej zupy trwało cały dzień. Sporządzenie wymagało własnoręcznego przygotowania mąki z kaszy jaglanej, następnie bardzo długo gotowano ziarna konopi w osłodzonej i posolonej wodzie. Dawna śląska kuchnia codzienna, chłopska i robotnicza nie była zbyt atrakcyjna. Stół raczej biedny, ale zawsze się można było przy nim najeść do syta. Jednak, kiedy przychodził okres bożonarodzeniowy, na który oczekiwano z nadzieją, pojawiała się możliwość jedzenia nawet w nadmiarze. Wzmianki o tej potrawie sięgają 1887 r. i znajdują się w opracowaniu Stanisława Ciszewskiego "Lud rolniczo-górniczy z okolic Sławkowa" w rozdziale IV Wilija Bożego Narodzenia. Wzmianka o zupie wigilijnej siemieniotce (w niektórych rejonach Śląska zwana siemionką lub siemieniatką) można znaleźć w opracowaniu Michała Fedorowskiego "Lud okolic Żarek, Siewierza i Pilicy. Jego zwyczaje, sposób życia, obrzędy, podania, gusła, zabobony, pieśni, zabawy, przysłowia, zagadki i właściwości mowy" z 1888 r. Do chwili obecnej potrawa ta jest opisywana jako regionalna w literaturze, np. w "Śląskiej kucharce doskonałej", czy w opracowaniu Hanny Szymanderskiej "Kuchnia Polska - potrawy regionalne. Także dzisiaj, w śląskich domach siemieniotka jest podawana podczas wieczerzy wigilijnej i przepis na tę potrawę przekazuje się z pokolenia na pokolenie.