"Obywatele Równość Prawa i Wartości"

Debata i głosowanie: Wdrażanie programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021–2027 – zaangażowanie obywateli w życie demokratyczne i ich udział w nim

Po wyborach w Polsce, 15 października, często pytacie mnie – jak Wy to zrobiliście?

Jak pokonaliście narodowy populizm operujący obrzydliwą, antyeuropejską propagandą? Jak pokonaliście system, w którym połamano trójpodział władzy?

Jak daliście radę z władzą, która wykorzystywała cyberbroń Pegasus nie tylko do walki z demokratyczną opozycją i sędziami, ale i z obywatelami i aktywistami.

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na te pytania. Ale jedno jest pewne – silne, wyedukowane, demokratyczne i różnorodne społeczeństwo obywatelskie jest kluczem do przetrwania demokracji. 

Zaangażowani obywatele i obywatelki w Komitecie Obrony Demokracji, w Strajku Kobiet, w Obywatelach RP, i w innych w inicjatywach, harowali w pocie czoła w Polsce.

Wolność w moim kraju przetrwała dzięki nim - dzięki ludziom, którym nie było wszystko jedno!

I tego właśnie dotyka Program „Demokracja plus” czyli „Obywatele, prawa, równość i wartości” - europejskie pieniądze bezpośrednio do społeczeństwa obywatelskiego. To jest dobre narzędzie, ale wymagające dopracowania. I o tym jest ten raport. Po pierwsze - uproszczone procedury, bo często biurokracja zabija demokrację. Po drugie - dwa razy wyższy budżet, 2,5 miliarda euro, bo demokracja nie ma ceny!

W taki sposób możemy przygotować nasz europejski dom na najgorsze. Bo wróg nie śpi. Budzą się egoizmy narodowe, dezinformacja Kremla działa, a populizm Trumpa rośnie. Populistów łączy wspólny cel - trzy razy D - destabilizacja, destrukcja i demontaż Unii Europejskiej. Zarówno AFD, jak Front Narodowy czy PiS, to śmiertelne zagrożenie dla całego projektu Schumana.

Wspierajmy dziś w szczególności społeczeństwa na Węgrzech czy na Słowacji, gdzie rządzą prorosyjscy, ksenofobiczni populiści.

Apeluję do Państwa o głosowanie za moim raportem.

Related News