Ministerstwo Samotności

debata: Poprawa strategicznego podejścia do egzekwowania prawa UE

Przepisy prawa powinny odpowiadać potrzebom społecznym, a ich skuteczne egzekwowanie zwiększać poczucie bezpieczeństwa i ochrony interesów ważnych z punktu widzenia Europejczyków.

Prawo powinno być też żywe, a to oznacza podążanie za zmianami zachodzącymi w nowoczesnym społeczeństwie i odpowiadać na wyzwania teraźniejszości. Jednym z nich jest plaga samotności. Na stronie „Nauka w Polsce” pod hasłem „samotność” znajdziemy obszerne artykuły, których tytuły brzmią:

„W ubiegłym roku półtora tysiąca seniorów odebrało sobie życie”

„Samotność wpływa na fizjologię człowieka”

„Samotność regularnie odczuwa 65 procent osób z pokolenia Z”

Samotność jest egalitarna, nie ma wieku, płci, zawodu czy statusu ekonomicznego. Epidemia samotności to trafna i trudna diagnoza naszej ery. Instytucje, także europejskie potrzebują czasu, by znajdować odpowiednie rozwiązania współczesnych problemów, ale mogą, a nawet powinny korzystać ze znakomitych oddolnych inicjatyw i rozwiązań, które już się sprawdziły. Jedno z nich narodziło się na Śląsku! Katowicka Fundacja Wolne Miejsce utworzyła jeden z pierwszych sklepów socjalnych w Polsce i nieustannie wspiera osoby w kryzysie samotności. Ostatnio z ich inicjatywy powstało nawet Ministerstwo Samotności. Miejsce gdzie spotykają się osoby samotne w różnym wieku i spędzają ze sobą czas.

Takie miejsca i organizacje powinny być w całej Europie! Stwórzmy takie Ministerstwa Samotności i systemowo odpowiedzmy na tą ogólnoeuropejską epidemię!

Systemowo także uregulujmy status sklepów socjalnych w całej Unii. To mogą być dobre miejsca do walki z samotnością. Walczmy ze skutkami, ale zacznijmy w końcu eliminować przyczyny.

I na sam koniec Polska wróciła do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej, już wkrótce do pełnego trójpodziału władzy i do przestrzegania prawa europejskiego.

Related News