Godność, dyskryminacja, służba zdrowia

Sierpień 13, 2015 / Author: lukaszkohut / / 0 comments

Ponad miesiąc temu zmarła moja Babcia. Najbliższa mi osoba. Zawdzięczam Jej wszystko i nigdy Jej nie zapomnę. To także dla niej wróciłem do Polski. Miała 81 lat. Dużo i mało. Mentalnie mało, bo obsługiwała tablet, smartfona, przeglądała i kupowała na Allegro. Znała się na polityce, oglądała programy publicystyczne, nie była pruderyjna. Kibicowała polskim piłkarzom i Barcelonie. Kochała życie.

Dużo, bo miała swoje problemy zdrowotne: przepuklinę i  zwyrodnienie stawów kolanowych.

Czego oczekiwała od polskiej służby zdrowia? GODNEGO podejścia, szacunku i wyrozumiałości.

Co otrzymała? ,,Jest Pani za gruba” ,,Jest Pani stara, proszę się liczyć z najgorszym”, dodam, że od lekarza, który był może z 10 lat młodszy. Te słowa padały w Jej obecności. Walczyła po ciężkiej operacji, dla nas, spędzaliśmy tam po 12h dziennie. Przestała walczyć. Mam o to ogromne pretensje do polskiej służby zdrowia. Do tego SEPSA w bonusie, źle podłączony tlen (dwa razy, w dwóch różnych szpitalach), nieprawidłowo podłączony materac antyodleżynowy, brak jakiegokolwiek pomysłu na żywienie (debaty lekarzy z pielęgniarkami, nocnej zmiany z dzienną, spychologia)  i 3 godziny czekania na przyjęcie z oddziału na oddział (z ponoć zapaleniem płuc, którego nie było!).  Po drodze z oddziału na oddział zapodziano wszystkie dokumenty i historię choroby! Lekarz stwierdził: Panie tu jest Polska, nie Skandynawia! Nie będę opisywał dantejskich scen ostatnich dni, bo łzy same cisną mi się do oczu.

Nie można także generalizować, spotkaliśmy wielu wspaniałych lekarzy przez te 3 ostatnie tygodnia życia Babci. Nie mniej jednak nie mogę przejść obojętnie wobec tego co się działo.

Nie mam zamiaru wymieniać nazwisk, miejsc, wszystkich szczegółów. Nie o to chodzi. Mojej ukochanej Babci nic i nikt już nie przywróci do życia, niestety 🙁 Ale mam zamiar walczyć z dyskryminacją. Bo nie jest ważne czy ktoś jest stary, otyły, trędowaty, łysy czy wytatuowany – każdy ma prawo do równego traktowania! Każdy ma prawo do godnej opieki! Bez kopert i znajomości. Wierzę, że jest to możliwe. Trzeba głośno protestować, gdy dzieją się takie historie. I opowiadać o nich dalej.

You may say I am a dreamer. But I’m not the only one!

IMG_20150404_155357

Leave a Reply!

You must be logged in to post a comment.